قراردادهای چاپ کتاب

حق تألیف

در این نوع قرارداد، سرمایه‌‌گذار با مؤلف قرارداد بسته و درصدی اندک از فروش کتاب را به عنوان حق تألیف به مؤلف پرداخت می‌‌کند. این نوع قرارداد را معمولاً سرمایه‌‌گذاران در صنعت نشر بیشتر با کسانی می‌‌بندند که شناخته شده و کتاب‌‌های پرفروش داشته باشند که معمولاً برای افراد بسیار کمی صدق می‌‌کند. این نوع قرارداد می‌‌تواند برای بیشتر افراد جذاب باشد زیرا نه هزینه‌‌ای پرداخت می‌‌کنند و نه در پخش نقش دارند. ولی چنانچه فروش کتاب خوب باشد، این افراد ضرر می‌‌کنند. در این نوع قرارداد، حق چاپ برای همیشه برای ناشر محفوظ می‌‌ماند. در صورتیکه فکر می‌‌کنید با این روش چاپ کتاب، به سود خوبی می‌‌رسید، با مدیریت انتشارات در تماس باشید.

حق تألیف

مشارکت در چاپ

در این نوع قرارداد بر اساس توافق صورت گرفته بین ناشر سرمایه‌‌گذار و صاحب اثر، هزینه چاپ و پخش کتاب و همچنین سود ناشی از فروش کتاب بین طرفین تقسیم می‌‌شود. مسئله مهم در این نوع قرارداد که باید لحاظ شود این است که مبلغی که به عنوان هزینه چاپ از طرف ناشر اعلام می‌‌شود، همان مبلغ واقعی بوده و ناشر سرمایه‌‌گذار در این بخش از هزینه‌‌ها، سودی را برای خود در نظر نگرفته باشد.

مشارکت در چاپ

فروش اثر

نویسنده یا صاحب اثر در این نوع قرارداد کلیه حقوق مادی و معنوی اثر را به ناشر سرمایه‌‌گذار در ازای دریافت مبلغی واگذار می‌‌نماید و یا نویسنده در ازای دریافت یک مبلغ به صورت سفارشی اثری را برای ناشر سرمایه‌‌گذار خلق می‌‌نماید.

فروش کتاب

ناشرمؤلف

در این روش کلیه فرایند کتاب را خود مؤلف انجام می‌‌دهد و در نهایت جهت چاپ کتاب با ناشر قرارداد می‌‌نویسد که این روش به دلیل آشنا نبودن نویسندگان با مراحل و روش‌‌های انجام کار معمولاً زمان زیادی می‌‌برد و دردسرهایی را برای نویسندگان ایجاد می‌‌کند که پیشنهاد آن را به نویسندگان نمی‌‌دهیم.

ناشر مؤلف

سرمایه‌‌گذاری مؤلف

در این حالت نویسنده با تقبل کلیه هزینه‌‌های چاپ صاحب اثر خود خواهد بود و از تمامی مزایای آن نیز برخوردار خواهد بود. لازم به ذکر است که در زمان عقد این نوع قرارداد نویسنده باید دقت نماید تا در بند یا ماده تعیین کننده صاحب حقوق مادی و معنوی اثر، حتماً نویسنده یا صاحب اثر ذکر شود.

سرمایه گذاری کتاب

مزایای چاپ کتاب به روش سرمایه‌‌گذاری مؤلف

  • در این روش تمامی حقوق مادی و معنوی اثر در اختیار مؤلف خواهد بود
  • دریافت تمامی فایل‌‌ها و زینک‌‌های کتاب و فایل صفحه‌‌آرائی شده کتاب
  • برخورداری از مزایای فروش کتاب به سازمان‌‌ها و ارگان‌‌ها و نظارت کامل در تمامی مراحل
  • صرفه‌‌جوئی در زمان جهت اخذ مجوز و مراحل اداری و چاپ کتاب به دلیل آشنایی ناشر به تمامی مراحل
  • مهمترین مزیت این روش به روش ناشرمؤلف این است که در روش ناشرمؤلف، کتاب در هیچ نمایشگاه و فروشگاهی امکان عرضه عموم نخواهد داشت ولی توسط ناشر اگر به چاپ برسد، علاوه بر عرضه در نمایشگاه بین‌‌المللی کتاب امکان فروش به سازمان‌‌ها و ارگان‌‌ها نیز خواهد بود.
سرمایه گذاری مؤلف