جشنواره چاپ کتاب انتشارات شاولد

در این فرم می‌توانید مشخصات کتاب خود جهت سفارش را وارد کرده و هزینه نهایی آن را به صورت آنلاین و بروز محاسبه کنید. جهت آشنایی با شیوه ثبت سفارش، مطالب مندرج در این صفحه را با دقت مطالعه بفرمایید.

⇓راهنمای ارسال اثر و ثبت سفارش⇓

play-sharp-fill

فرم ارسال اثر


چاپ کتاب

تخفیف تابستانه ۱۴۰۲

هزینه برآوردی در فرم ثبت سفارش، شامل کلیه هزینه‌‌های آماده‌‌سازی و اخذ مجوز و همچنین فرایند چاپ کتاب می‌‌باشد و صاحب اثر، هزینه دیگری نمی‌‌پردازد. آماده‌‌سازی کتاب شامل فرایندهای تایپ، ویراستاری، صفحه‌‌آرائی، تصویرگری و طراحی جلد است و اخذ مجوز هم شامل مراحل صدور شابک، اخذ مجوز فیپا، مجوز محتوا، مجوز طرح جلد و مجوز اعلام وصول می‌‌باشد. زمانی که صاحب اثر طبق این فرم، برآوردی برای سفارش خود انجام می‌‌دهد، هزینه مشاهده شده در این فرم، تمام هزینه‌‌های فوق بوده و پس از اخذ مجوز کتاب و چاپ آن، طبق تعداد نسخ انتخابی در بخش برآورد هزینه، همان تعداد نسخه کتاب به وی تحویل داده می‌‌شود.

مؤلفه‌‌های انتخاب در ثبت سفارش

منظور از رنگ در فرم ثبت سفارش، متن داخلی کتاب می‌‌باشد. بیشتر کتاب‌‌های کودک بصورت رنگی چاپ می‌‌شوند اما برخی از نویسندگان کتاب کودک هم هستند که نوع تصویرگری‌‌ای انتخاب می‌‌کنند که ناگزیر متن کتاب آنها در تم سیاه-سفید نمود بهتری دارد. برای کتاب‌‌های بزرگسال، معمولاً تمام کتاب به صورت متن سیاه-سفید رایج است؛ اما با این حال برخی از صاحبان اثر تمایل دارند که بسته به نوع نوشته خود، چاپ اثر به صورت رنگی انجام شود.

هزینه چاپ یک کتاب با متن رنگی، با تصاویر رنگی محدود و تصاویر رنگی قابل توجه در کل کتاب، با هم تفاوت داشته و هر چه تعداد تصاویر رنگی و حجم رنگ‌‌خور آنها در صفحات کتاب بیشتر باشد، هزینه چاپ هر نسخه کتاب هم بیشتر می‌‌شود.

  • کتاب کودک: موضوع کودک عموماً به صورت کتاب‌‌های تصویری برای رده‌‌های سنی تا ۱۰ سال چاپ می‌‌شود.
  • کتاب بزرگسال: شامل داستان در موضوع‌‌های تخیلی، درام، طنز، خاطره، تاریخی، اجتماعی، رمان، علمی و … یا شعر به صورت کلاسیک، سبک نو و دلنوشته می‌‌باشد.

در تمام فرایندهای ثبت سفارش در فرم فوق، جلد کتاب به صورت شومیز با روکش سلفون (مات/شفاف) در نظر گرفته شده است. صحافی کتاب‌‌های کودک به صورت منگنه و کتاب‌‌های بزرگسال به صورت چسب گرم است.

تعداد صفحات یک کتاب کودک به دلیل اینکه به صورت منگنه صحافی می‌‌شود، باید مضربی از ۴ باشد. بیشتر کتاب‌‌های کودک موجود در بازار، ۱۲ صفحه‌‌ای هستند و برخی از کتاب‌‌های کودک نیز ۱۶، ۲۰ تا ۲۴ صفحه دارند. صفحات کتاب بزرگسال از ۴۰ صفحه بایستی بیشتر باشد.

جنس کاغذ داخلی بیشتر کتاب‌‌های موجود در بازار از کاغذ تحریر سفید (مشابه کاغذهای A4) است. برخی از صاحبان اثر ترجیح می‌‌دهند که جنس کاغذ داخلی کتاب آنها از کاغذهای گلاسه روغنی باشد که بالتبع هزینه بیشتری دارد.

کتاب‌‌های کودک معمولاً در سایز خشتی کوچک (۱۴ در ۱۴ سانتیمتر)، خشتی متوسط (۱۷ در ۱۷ سانتیمتر) و خشتی بزرگ (۲۰ در ۲۰ سانتیمتر) چاپ می‌‌شوند. همچنین کتاب‌‌های بزرگسال معمولاً در قطع‌‌های جیبی (۱۲ در ۱۷ سانتیمتر)، رقعی (۱۴ در ۲۰ سانتیمتر) و وزیری (۱۷ در ۲۲ سانتیمتر) چاپ می‌‌شوند. به علت نوع تصویرگری و برش کتاب در فرایند صحافی، احتمال کاهش/افزایش تا ۱ سانتیمتر در طول و عرض کتاب در هر سایزی، متصور است.

کتاب‌‌های با تیراژ پایین (زیر ۵۰۰ نسخه) به صورت دیجیتال چاپ می‌‌شوند و برای تیراژهای بالاتر از ۵۰۰ نسخه به صورت آفست. چاپ دیجیتال به دلیل اینکه با دستگاه‌‌های کپی بزرگ تونری انجام می‌‌شود، هزینه چاپ ۲ تا ۳ برابری به نسبت چاپ آفست که در چاپخانه‌‌های بزرگ و با تهیه زینک (شابلون چاپ) انجام می‌‌شود، دارند. هر چه تعداد تیراژ کتاب از ۵۰۰ نسخه بیشتر باشد، هزینه تمام شده هر نسخه کتاب نیز کاهش می‌‌یابد.

برای ثبت سفارش‌‌های ۱۰۰۰ نسخه‌‌ای، انتشارات دو گزینه خرید حق چاپ و فروش ۱۰۰ نسخه و خرید حق چاپ و فروش ۲۵۰ نسخه را به صاحبان اثر پیشنهاد می‌‌دهد. سررسید پرداخت تضمینی ۱۰۰ نسخه‌‌ای، ۹ ماه پس از چاپ اول کتاب و در اختیار قرار دادن مابقی نسخ (۹۰۰ نسخه)، و سررسید پرداخت تضمینی ۲۵۰ نسخه‌‌ای، ۱۲ ماه پس از چاپ اول کتاب و در اختیار قرار دادن مابقی نسخ (۷۵۰ نسخه) به صاحب اثر است.

برای بهره‌مندی از فرصت “خرید تضمینی انتشارات”، الزاماً بایستی تیراژ چاپ کتاب ۱۰۰۰ نسخه انتخاب شود و پس از انتخاب “واگذاری مالکیت به انتشارات”، می‌توان تعداد نسخ مدنظر برای خرید تضمینی انتشارات را انتخاب نمود.

انتشارات شاولد در راستای حمایت از صاحبان اثر، دو مقوله حمایتی در نظر گرفته است:

  • اولین مورد اینکه اگر صاحب اثری بخواهد مالکیت اثر خود را واگذار کند، انتشارات شاولد مبلغی به عنوان حق تألیف، از سفارش چاپ کتاب کم کرده و مالکیت اثر پس از چاپ اول به انتشارات واگذار می‌‌شود.
  • حمایت دوم انتشارات نیز برای صاحبان اثری است که کتاب خود را به صورت آفست و حداقل تیراژ ۱۰۰۰ نسخه سفارش می‌‌دهند که بسته به تمایل صاحب اثر، انتشارات حق چاپ و فروش ۱۰۰ الی ۲۵۰ نسخه آن را به صورت قطعی از صاحب اثر خریداری کرده و در سررسید تعیین شده، مبلغ خرید را به صاحب اثر پرداخت می‌‌کند.

تعداد نسخ تحویلی به صاحب اثر دقیقاً همان تعدادی است که در فرم ثبت سفارش انتخاب و بر مبنای آن پرداخت انجام می‌‌شود. برای سفارش‌‌های ۱۰۰۰ نسخه‌‌ای که انتشارات حق چاپ و فروش ۱۰۰ یا ۲۵۰ نسخه از کتاب را از صاحب اثر به صورت تضمینی خریداری نموده است، به ترتیب ۹۰۰ یا ۷۵۰ نسخه کتاب به صاحب اثر تحویل داده خواهد شد.

این مبلغ همان مبلغ خرید تضمینی ۱۰۰ یا ۲۵۰ نسخه کتاب از صاحب اثر است که در سررسید تعیین شده (به ترتیب ۹ ماه و یک سال پس از چاپ اول کتاب) به صاحب اثر پرداخت می‌‌شود. پرداخت مبلغ به صورت یک چک به همان تاریخ می‌‌باشد که همزمان با واگذاری مابقی تعداد نسخ چاپ اول به صاحب اثر، در اختیار وی قرار داده می‌‌شود.

در این بخش، نسخه نهایی صاحب اثر برای ثبت سفارش بارگذاری و همراه با پرداخت علی‌‌الحساب بخشی از سفارش، در سایت آپلود می‌‌شود. هر توضیحی که نیاز باشد، در بخش بعدی یادداشت می‌‌شود تا ضمیمه ثبت سفارش کتاب گردد.

منظور از پرداخت علی‌‌الحساب، پرداخت بخشی از سفارش به صورت آنلاین است که در این فرم ۵ میلیون تومان در نظر گرفته شده است. کارشناسان انتشارات پس از بررسی محتوای اثر و مشخصات ثبت شده سفارش، فرم قرارداد نهایی را تنظیم کرده و برای صاحب اثر ارسال می‌‌کنند.

مبلغ نهایی ثبت سفارش، همان مبلغی است که در فرم ثبت سفارش رؤیت می‌‌شود و پرداخت بخشی به عنوان علی‌‌الحساب، صرفاً به جهت ثبت سفارش اولیه است. پس از پرداخت کل مبلغ قرارداد توسط صاحب اثر، کار آماده‌‌سازی کتاب شروع می‌‌شود. شایان ذکر است تسویه کل مبلغ قرارداد در ابتدای قرارداد انجام می‌‌پذیرد.

در صورتی که در زمان‌‌های بخصوصی، انتشارات بنا به سیاست‌‌های تشویقی خود، تخفیفی در نظر گرفته باشد، کدهای تخفیف در سایت، شبکه‌‌های مجازی و خبرنامه‌‌های انتشارات اطلاع‌‌رسانی می‌‌شود و صاحبان اثر می‌‌توانند از آن برای کاهش هزینه‌‌های ثبت سفارش کتاب خود استفاده نمایند.

تخفیفات جشنواره در بازه زمانی محدود بوده و قابل تمدید نیستند.