کتاب‌های مشارکتی نویسندگان و شاعران خلاق

با استعانت از خداوند متعال توانستیم ۲۷ جلد از پروژه کتاب‌های چند نویسندگی را به چاپ رسانده و ۷۹ نویسنده و شاعر نوقلم و صاحب اثر را به باشگاه نویسندگان شاولد جذب نماییم. اکنون برآنیم تا با رویکردی متفاوت به معرفی و نشر آثار نویسندگان و شاعران خلاق و توانمند کشورمان بپردازیم. این انتشارات با راه‌اندازی پروژه “کتاب‌های مشارکتی نویسندگان و شاعران خلاق”، قصد دارد ضمن افزودن فرایند نقد و داوری آثار ارسال شده به دبیرخانه انتشارات، صرفاً به انتخاب و انتشار آثار شاخص و مطابق با معیارهای کیفی بپردازد.

نقد آثار ارسالی توسط نویسندگان و شاعران برجسته و صاحب نام ملی، از نقاط قوت این پروژه نسبت به پروژه کتاب‌های نویسندگان و شاعران نوقلم خواهد بود؛ تا ضمن کمک به ارتقاء نویسندگان و شاعران، شاهد تولید کتبی با سطح کیفی مطلوب و قابل ارائه در سطح ملی باشیم.

علاقمندان می‌توانند آثار برجسته خود را جهت داوری از طریق همین صفحه بارگذاری نمایند.

 

⇓راهنمای ارسال اثر و ثبت سفارش⇓

play-sharp-fill

فرم ارسال اثر (داستان/شعر)


نویسنده خلاق

سؤالات متداول

رویکرد پروژه “کتاب‌های مشارکتی نویسندگان و شاعران خلاق”، تولید آثار کیفی با اعمال فرایند نقد و بررسی ارزیاب است. خط مشی این پروژه جدید، تولید آثار فاخر در مجموعه کتب اشتراکی تعریف شده تا بتوان از ظرفیت نویسندگان/شعرای باتجربه و کهنه‌‌کار و ظرفیت‌‌های مستعد بروز استفاده نمود. پروژه از جلد ۱ شروع می‌‌شود و پذیرش و چاپ آثار ضعیف در آن جایی ندارد. در جلد کتاب نام ارزیاب صراحتاً ذکر شده و در هر اثر، سیستم امتیازدهی ۵گانه با نظر ارزیاب، در کنار اثر هر صاحب اثر درج می‌‌شود. برای چاپ اثر، صاحب اثر بایستی بین ۱۲ تا ۲۵ ستاره در معیارهای ۵گانه ارزیابی دریافت نماید. سیستم ارزیابی و امتیازدهی، می‌‌تواند منجر به تشویق صاحبان آثار برای کیفی‌‌سازی و پرداخت بهتر اثرشان شود. این مجموعه نیز در مجلدهای سریالی ۷۲ صفحه‌‌ای چاپ خواهد شد که در هر مجلد آن ۷ داستان از ۷ نویسنده متفاوت (برای مجلدهای داستانی) و مجموعه قطعاتی بین ۸ تا ۱۲ قطعه شعر از ۷ شاعر متفاوت (برای مجلدهای شعر) گردآوری می‌‌شود.

برای کلیه صاحبان اثری که در این مجموعه موفق به چاپ اثر خود شوند و با شرایط انتشارات موافق باشند، یک صفحه شخصی یکتا به صورت رسمی در دامنه انتشارات شاولد به آدرس www.shavaladpub.ir طراحی می‌‌شود که بیوگرافی و معرفی صاحب اثر در آن قید می‌‌شود. در صفحه اول اثر هر صاحب اثر در این مجموعه، آدرس یکتای صفحه نویسنده نیز قید می‌‌شود تا برندسازی اعتباری بالایی برای صاحب اثر توسط انتشارات اتفاق افتاده باشد. درج آدرس یکتای صفحه شخصی منتسب به صاحب اثر در یکی از پلت‌‌فرم‌‌های مجازی رسمی نویسنده (اعم از اینستاگرام، ایتا، سروش و …) الزامی است.

 • معرفی نویسندگان توانمند و مستعد
 • نشر آثار کیفی و دارای ارزش ادبی
 • ارتقاء دانش ادبی اعضای باشگاه نویسندگان
 • نقد آثار و انعکاس نقاط قوت و ضعف اثر به پدیارزیابنده
 • تولید آثار قابل ارائه به جشنواره‌ها و رویدادهای ملی و مذهبی.

 

کلیه هزینه‌های آماده‌‌سازی و اخذ مجوز کتاب بر عهده انتشارات می‌باشد. اما جهت حمایت از پروژه، صاحب اثر مکلف است علاوه بر پرداخت هزینه ارزیابی، تعداد حداقلی از نسخ کتاب را خریداری نماید (حداقل ۲۰ نسخه). مبلغ هزینه ارزیابی و هر نسخه از کتاب، حین تکمیل فرم در این صفحه، به صورت بروز قابل مشاهده و پرداخت است. فارغ از اینکه نتیجه ارزیابی منجر به چاپ اثر صاحب اثر در پروژه بشود یا نشود، هزینه ارزیابی اثر قابل عودت به وی نیست.

صاحب اثر در هنگام تحویل اثر و امضاء قرارداد مکلف به خرید حداقل ۲۰ نسخه از کتاب می‌باشد (برای کاهش هزینه‌‌ها، وی می‌‌تواند درخواست ۵۰ نسخه هم در سایت ثبت و پرداخت نماید). کافیست در مرحله انتخاب تعداد نسخ، بین ۲۰ و ۵۰ نسخه، یک گزینه انتخاب شود تا هزینه متناسب آن جهت پرداخت، محاسبه شود.

در آخرین گام از فرایند تکمیل فرم بالای همین صفحه، با فشردن دکمه “ثبت سفارش و پرداخت” به صفحه سبد خرید منتقل می‌‌شوید که پس از پرداخت موفق وجه آن در درگاه بانکی و دریافت رسید تراکنش، ثبت سفارش شما نهایی شده و اثر شما برای ارزیاب ارسال می‌‌شود.

ارزیابی آثار توسط نویسندگان و شعرای مورد تأیید انتشارات صورت خواهد پذیرفت و نتایج و امتیازات اعلام شده بلاتغییر و غیرقابل اعتراض خواهد بود. در صورتی که اثر ارسالی فاقد حداقل امتیاز لازم جهت پذیرفته شدن در پروژه نویسندگان خلاق باشد، جهت ارتقاء کیفی به همراه ذکر نقاط ضعف به صاحب اثر عودت داده خواهد شد؛ و آفریننده اثر یک بار دیگر بدون پرداخت هزینه ارزیابی، مجاز به ارتقاء کیفی اثر و ارسال مجدد جهت ارزیابی خواهد بود. چنانچه اثر ارسالی برای بار دوم موفق به اخد امتیاز لازم نگردد، اثر وی در این پروژه چاپ نخواهد شد.

 • زبان شاعرانه
 • موسیقی در لحن
 • ساختار شعر (پیوستگی عمودی و افقی)
 • احساس، عاطفه و خیال‌انگیزی
 • اندیشه.

 

 • نام داستان
 • ایده‌ کلی داستان
 • فضاسازی در داستان
 • شخصیت‌‌پردازی در داستان
 • پایان داستان.

 

امتیازدهی توسط ارزیاب منتخب انتشارات و بر مبنای ملاک‌های اعلام شده صورت خواهد پذیرفت. ارزیاب‌‌های این پروژه از نویسندگان/شعرای کیفی انتخاب شده و نام آنها در هر مجلد این پروژه قید خواهد شد. برای هر اثر (داستان/شعر) ۵ معیار ارزیابی پیش‌‌بینی شده است. ارزیاب در فرایند ارزیابی اثر، به هر معیار ارزیابی، بین ۱ ستاره تا ۵ ستاره تخصیص می‌‌دهد (مجموعاً ۲۵ ستاره). این سیستم امتیازدهی در ابتدای اثر هر صاحب اثر، در کتاب قید خواهد شد.

در صورتی که مجموع تعداد ستاره‌های ارزیابی اثر صاحب اثر توسط ارزیاب (از مجموع ۲۵ ستاره در ۵ معیار ارزیابی)، از ۱۲ ستاره کمتر باشد، برای اصلاح به وی عودت داده خواهد شد. صاحب اثر در صورت عدم کسب حداقل امتیاز لازم از ارزیاب منتخب، تا یک مرحله مجاز به ارتقاء کیفی اثر خود بدون پرداخت هزینه ارزیابی مجدد می‌باشد. در صورتی که صاحب اثر پس از اصلاح اثر خود، مجدداً آن را برای ارزیاب ارسال نماید و موفق به اخذ حداقل ۱۲ ستاره نشود، امکان چاپ اثر وی در پروژه نخواهد بود. پس از دریافت تعداد حداقل ۱۲ ستاره در هر مرحله ارزیابی (اولیه و یا اصلاحی)، امکان انصراف و یا بازنویسی اثر توسط صاحب اثر و یا اعتراض به نتیجه ارزیابی و امتیاز اخذ شده وجود ندارد.

بدیهی‌ست ارسال اثر توسط صاحب اثر به این مفهوم است که وی شخصاً به تألیف اثر مطروحه پرداخته است و انتشارات هیچگونه مسئولیتی در قبال شکایات و دعاوی طرح شده در خصوص مالکیت آثار توسط اشخاص ثالث نخواهد داشت.

با توجه به محدودیت‌‌های حقوقی دارایی‌‌های اشتراکی، در صورتی که در کتب اشتراکی، تمامی حقوق مادی آثار مشارکت‌‌کنندگان به یک شخص واگذار نشود، از لحاظ شرعی و قانونی هیچکدام از طرفین نمی‌‌توانند بدون کسب رضایت تمامی ذینفعان، برای چاپ و فروش آن کتاب اقدام نمایند؛ چون در حکم یک دارایی مشاع است و مادامی که همه افراد مشارکت‌‌کننده در آن کتاب، به صورت رسمی و با یک قرارداد کتبی، حقوق مادی را به یک طرف واگذار نکرده باشند، امکان فروش اثر برای تمامی طرفین منتفی است. با توجه به اینکه صاحبان آثار در انتقال اثر خود به سایر نویسندگان/شاعران، مقاومت می‌‌کنند و برای اینکه مشکل و کدورتی بین آنها در ادامه همکاری پیش نیاید، انتشارات از ابتدای پروژه این مناقشه را پیش‌‌بینی نموده و برای جلوگیری از تضییع حقوق و اختلاف بین مشارکت‌‌کنندگان، تمام حقوق مادی را از همه آنها دریافت می‌‌دارد. این جزء شروط اصلی همکاری در این پروژه است.

چارچوب محتوایی این پروژه صرفاً برای آثار تألیفی است و از پذیرش آثار ترجمه شده معذوریم.

بعد از تکمیل این فرم و ارسال قرارداد توسط صاحب اثر، انصراف از چاپ توسط صاحب اثر میسر نمی‌‌باشد.

صاحب اثر پس از تکمیل فرم این صفحه و پرداخت نهایی مبلغ سفارش، بایستی حداکثر ظرف یک هفته پس از ارسال اثر خود، پس از پرینت و تکمیل فایل قرارداد ضمیمه شده در فوق، آن را به آدرس ایمیل info@shavaladpub.ir ارسال نماید.

با توجه به اینکه اثر ارسالی توسط صاحب اثر بلافاصله بعد از تکمیل این فرم، مستقیماً به ارزیاب ارسال می‌‌شود، پس از ارسال اثر، به هیچ عنوان امکان اصلاح، جرح و تعدیل و تکمیل آن میسر نیست.

کلیه حقوق مادی چاپ و نشر آثار، انحصاراً برای انتشارات شاولد محفوظ بوده و در بدو امضای قرارداد، امتیاز اثر نیز به انتشارات واگذار می‌گردد.

ارسال اثر صرفاً از طریق بارگذاری فایل word اثر در سایت انتشارات شاولد (در فرم مندرج در بالای همین صفحه) امکان‌پذیر خواهد بود. با توجه به سیستم یکپارچه ارسال اتوماتیک اثر آپلود شده در فرم این صفحه به ارزیاب، به آثاری که از طریق شبکه‌های اجتماعی یا سایر روش‌‌ها به انتشارات ارسال می‌شود و یا به پیوست آن سایر مدارک درخواستی ارسال نگردد، ترتیب اثر داده نخواهد شد.

برخی از مجلدهای این پروژه برای داستان در نظر گرفته شده است و برخی از مجلدها برای شعر.

انتخاب موضوع در این پروژه آزاد است و محدودیتی در موضوعات داستان (اعم از خاطره، تخیلی، فانتزی، طنز، درام، اجتماعی و …) و شعر (اعم از نیمایی، کلاسیک و دلنوشته) در نظر گرفته نشده است.

داستان ارسالی بایستی بین ۱۲۰۰ تا ۲۴۰۰ کلمه باشد. در صورتی که تعداد لغات داستان در این محدوده نباشد، اثر وارد فرایند ارزیابی نشده و درخواست صاحب اثر رد خواهد شد. در هر مجلد از کتاب‌‌های مشارکتی، یک داستان از هر نویسنده استفاده می‌‌شود.

هر شاعر می‌‌تواند بین ۸ تا ۱۲ قطعه شعر برای چاپ در یک مجلد ارسال نماید. هر قطعه شعر به صورت استاندارد در یک صفحه در نظر گرفته شود و اگر تعداد ابیات و یا حجم یک قطعه شعر بیشتر است، به همان نسبت، تعداد قطعات کمتری ارسال شود.

داستان/شعر فقط در قالب فایل word دریافت می‌‌شود. برای مجموعه کتاب‌‌های مشارکتی، از دریافت نسخه دستنویس، عکسِ نوشته، pdf، عکس موبایل و صوت، معذوریم و بایستی فایل word توسط خود صاحب اثر تهیه و ارسال شود. همچنین برای قطعات شعر نیز حتماً هر قطعه شعر در یک صفحه جداگانه با نام انتخابی برای آن، مشخص و جدا شده باشد.