نگارش کتاب

راهنمای آماده‌‌سازی کتاب

  • فونت استاندارد کتاب: برای کتاب‌‌های فارسی اولویت استفاده شامل فونت B mitra، B zar، B nazanin، B lotus می‌‌باشد و اندازه قلم ۱۳ استاندارد است و در صورت استفاده از کلمات لاتین از فونت Times new roman و اندازه قلم ۱۰.۵ استفاده می‌‌کنیم. در ضمن اندازه قلم پاورقی می‌‌بایست برای فارسی ۱۰.۵ و برای لاتین ۸.۵ انتخاب شود. برای کتاب‌‌های انگلیسی از فونت Times new roman و اندازه قلم ۱۱.۵ استفاده می‌‌شود.
  • ترتیب قرار گرفتن مطالب در کتاب: بسم الله، صفحه سفید، صفحه عنوان کتاب (شامل نام کتاب، نویسندگان، سال چاپ)، صفحه شناسنامه کتاب (فیپا در بالای صفحه و مشخصات کتاب در پایین صفحه)، صفحه تقدیم به، صفحه سپاس‌‌گزاری، پیشگفتار (در صورتیکه پیشگفتار به صورت کلی گفته شده باشد)، صفحه فهرست مطالب، صفحه فهرست جدول‌‌ها، نمودارها و شکل‌‌ها، پیشگفتار (در صورتیکه پیشگفتار در مورد محتوای کتاب باشد)، مقدمه، فصل اول و …، پیوست یا ضمیمه، منابع، کتاب‌‌واژه.
  • عطف کتاب: اطلاعاتی که معمولاً در عطف کتاب نوشته می‌‌شود از بالا به پایین به ترتیب شامل نام کتاب، نویسندگان کتاب و آرم انتشارات می‌‌باشد. در کتاب‌‌هایی که عطف آنها نیم سانتیمتر یا کمتر باشد از نوشتن اطلاعات گفته شده صرفنظر می‌‌شود. برای کتاب‌‌های با کاغذ تحریر ۷۰ گرمی، سایز عطف کتاب نیم سانتیمتر به ازای هر ۱۰۰ صفحه می‌‌باشد.

نکات مهم در تدوین کتاب

  • نکته ۱: در چاپ افست (تیراژ ۱۰۰۰ نسخه به بالا) تعداد کل صفحات کتاب می‌‌بایست مضربی از عدد ۸ باشد (به دلیل استفاده از زینک)، و به ازاء تعداد صفحات کمتر از مضرب عدد ۸، صفحه سفید به کتاب اضافه می‌‌شود که جزء تعداد صفحات کتاب در نظر گرفته نمی‌‌شود.
  • نکته ۲: در چاپ دیجیتال (تیراژ محدود)، صفحه سفیدی به کار اضافه نمی‌‌شود مگر اینکه تعداد صفحات فرد باشد که در این صورت یک صفحه سفید به کتاب اضافه می‌‌شود.
  • نکته ۳: حداقل تعداد صفحات کتاب برای کتاب‌‌های بزرگسالان ۳۲ صفحه و برای کتاب کودکان ۱۲ صفحه می‌‌باشد و در صورتیکه تعداد صفحات از این مقدار صفحه کمتر باشد، آن فایل به عنوان کتاب پذیرفته نمی‌‌شود.

 

چاپ کتاب

اگر نیاز به مشاوره ندارید و با فرایند اخذ مجوز نشر و چاپ کتاب آشنایی قبلی دارید، کافیست سفارش خود را از طریق فرم زیر ثبت کنید تا مراحل انجام کار شما آغاز شود. همکاران ما گام به گام طبق قرارداد تنظیم شده در کنار شما خواهند بود تا چاپ کتاب شما کامل شده و در تعداد درخواستی به دست شما برسد.