قطع کتاب

انتخاب قطع کتاب و نوع چاپ

انواع قطع‌‌های کتاب، قطع وزیری، رحلی، رقعی و جیبی از معروفترین و پراستفاده‌‌ترین قطع‌‌ها می‌‌باشد. در ذیل انواع قطع کتاب‌‌ها و اندازه استاندارد آنها را جهت اطلاع نویسندگان بیان می‌‌کنیم:

  • وزیری: استاندارد آن ۱۷*۲۴ سانتیمتر است و بیشتر برای کتاب‌‌های دانشگاهی و علمی استفاده می‌‌شود (B5).
  • رقعی: استاندارد آن ۱۴.۸*۲۱ سانتیمتر است و جنبه عمومی دارد و معمولاً در کتاب‌‌های داستان استفاده می‌‌شود (A5).
  • رحلی: اندازه رحلی کوچک، ۲۱*۲۹.۷، رحلی متوسط ۳۰*۵۰ و اندازه بزرگ آن ۳۰*۶۰ سانتیمتر است که به آن اندازه مدیران نیز می‌‌گویند. قطع رحلی بیشتر برای مجلات و کتاب‌‌های نفیس استفاده می‌‌شود. رحلی کوچک همان A4 می‌‌باشد.
  • خشتی: در واقع هر اندازه‌‌ای که مربعی باشد را خشتی گویند؛ اما تقریباً استاندارد آن ۲۲*۲۲ سانتیمتر است و معمولاً برای کتاب‌‌های هنری و کودک استفاده می‌‌شود.
  • سلطانی یا تیموری: استاندارد آن ۳۰*۴۰ و برای کتاب‌‌های نفیس استفاده می‌‌شود.
  • جیبی یا بغلی: استاندارد این قطع ۵*۷ سانتیمتر می‌‌باشد.
  • پالتویی: استاندارد این قطع ۱۰.۵*۲۱.۵ سانتیمتر می‌‌باشد.

نکته: ابعاد گفته شده، ابعاد کتاب بعد از برش می‌‌باشد؛ لذا در زمان طراحی می‌‌بایست به هر طرف کار نیم سانتیمتر اضافه کرد و همچنین عطف کتاب را نیز در نظر گرفت.

با چه روشی کتاب خود را چاپ کنیم؟

یک کتاب با توجه به بازار و هدف چاپ آن تعیین تیراژ گردیده و بر اساس تیراژ مورد نظر با یکی از روش‌‌های زیر به چاپ خواهد رسید:

  • کتاب‌‌هایی که در تیراژ بالا به چاپ می‌‌رسند به روش آفست چاپ می‌‌شوند که در این نوع چاپ هم هزینه تمام شده بابت هر جلد مقرون به صرفه بوده و هم کیفیت چاپ در صورتیکه از مواد مرغوب استفاده شود در بالاترین میزان خواهد بود.
  • کتاب‌‌هایی که در تیراژ محدود به چاپ می‌‌رسند که با چاپ دیجیتال می‌‌باشند. در این روش تا ۵۰۰ جلد مقرون به صرفه بوده و با استفاده از دستگاه‌‌های دیجیتال چاپ صورت می‌‌گیرد که رزولوشن چاپ بین ۶۰۰ تا ۲۴۰۰ دی‌‌پی‌‌آی با توجه به نوع و مدل دستگاه متفاوت خواهد بود؛ لذا کیفیت چاپ مطلوب و در برخی موارد در حد چاپ آفست می‌‌باشد. دقت کنید که در چاپ با تیراژ پایین (زیر ۲۰۰ جلد) به دلیل اینکه چاپ دیجیتال انجام می‌‌شود و چاپ دیجیتال هزینه بالایی دارد، فروش کتاب در این روش مقرون به صرفه نیست و در تیراژهای خیلی پایین ممکن است هزینه انجام شده بر روی هر جلد کتاب حتی از قیمت پشت جلد هم بیشتر شود. به همین دلیل چاپ با این روش برای اساتید و نویسندگانی که نیاز به تعداد محدود کتابشان برای تأمین نیاز دانشجویان و مخاطبان خود دارند و یا افرادی که می‌‌خواهند رزومه خود را تقویت کنند، مناسب است.

نوع چاپ کتاب

اگر نیاز به مشاوره ندارید و با فرایند اخذ مجوز نشر و چاپ کتاب آشنایی قبلی دارید، کافیست سفارش خود را از طریق فرم زیر ثبت کنید تا مراحل انجام کار شما آغاز شود. همکاران ما گام به گام طبق قرارداد تنظیم شده در کنار شما خواهند بود تا چاپ کتاب شما کامل شده و در تعداد درخواستی به دست شما برسد.